Jak traktować kobiety?

W moim poprzednim artykule pisałam o tym czym kierują się ewangelicznie wierzące kobiety podczas wyboru męża. Niekwestionowanym zwycięzcą był sposób w jaki traktuje on kobiety, dlatego postanowiłam skupić się na tym temacie w moich kolejnych artykułach.

Ktoś kiedyś powiedział, że mężczyźni pragną od kobiet szacunku, a kobiety pragną miłości.

Czym jest jednak szacunek jeśli nie podstawą miłości? Wiedzą o tym nawet dzieci, od których nauczyłam się na szkółce niedzielnej, że szacunek to najmniejsza cząstka miłości.

No dobrze, ale czym tak na prawdę jest szacunek i jak go okazywać? Wg Słownika Języka Polskiego szacunek to „stosunek do osób lub rzeczy uważanych za wartościowe i godne uznania”. Najprościej, więc rzecz ujmując, traktuj ją tak, żeby widziała, że w w Twoich oczach jest osobą wartościową i godną uznania. Jak to zrobić w praktyce?

1. Słuchaj uważnie tego co mówi, nadając temu wartość, niezależnie od tego jak absurdalne by to nie było. Nie mówię, że masz się ze wszystkim zgadzać. Można się z kimś nie zgadzać, ale wciąż szanować jego zdanie. Często nie jest to proste, ale relacje to nie zawsze prosta sprawa.

2. Szanuj ją nawet wtedy, kiedy ona nie szanuje siebie, kiedy jej sposób ubierania się czy zachowanie ujmuje jej godności. Pamiętaj wtedy, że ma ona godność, i to królewską.

3. Traktuj jak księżniczkę i jak skarb. Nie chodzi o to, żebyś kupował jej wszystko co dusza zapragnie i karmił ją ze złotych talerzy. Nie. Pokazuj jej, że jest dla Ciebie cenna, szczególna i wyróżniasz ją wśród innych kobiet. Niech wie, że nie jest „jak każda inna”.

4. Jeśli jeszcze tego nie robisz, zacznij od szanowania swojej mamy, sióstr oraz innych kobiet z Twojej rodziny i najbliższego otoczenia. Nie ma szans, że będziesz zawsze ją szanował, jeśli nie potrafisz tego robić w stosunku do kobiet, które Cię otaczają i z którymi masz już jakieś relacje.

5. Na koniec: ucz się szacunku od Boga i do Boga i szanuj sam siebie. Jeśli w tych podstawowych relacjach nie ma szacunku, to w żadnej innej go nie będzie.

 

Autorką tekstu jest: Barbara Jasińska

Komentarze: 2

  • Emilia

    8 lipca 2021 w 13:36

    Trafny artykuł. Krótko i na temat. Warto Panowie przemyśleć słowa tu napisane. ? No i przede wszystkim relacja, posłuszeństwo Bogu, szukanie rozwiązań pochodzących od Niego. Uczenie się od Jezusa wzorców zachowania i traktowania kobiet ?

  • Boleslaw

    7 lutego 2022 w 04:07

    Z tym traktowaniem jak księżniczkę to kojarzy się z baśniami. Oczywiście jeśli jest wybrana z pośród innych to już świadczy o tym, że jest szczególna. Byłbym bardzo ostrożnym w stosunku oczekiwań jej jako księżniczkę. Do zastanowienia dla kobiet.