Czy potrafię mądrze szukać osoby, z którą zbuduje małżeństwo?

Żyjąc w dzisiejszym świecie, w którym jest tak liczna ilość oczekiwań wobec kobiety
i mężczyzny ciężko zdefiniować idealnego męża i idealną żonę. Powstał trend na niekończące się check listy w myślach czy na papierze. Skupiają one cechy, które powinny wyróżniać tę właściwą osobę do budowania związku. Oczekiwania wobec drugiego człowieka rosną wraz z każdą kolejną poznaną, a później często odrzuconą osobą. Takie patrzenie na relację- z perspektywy romantycznego świata- powoduje, że zamiast szukać Bożego człowieka szukamy wyidealizowanego obiektu wytworzonego przez aktualny system kulturowo- społeczny.

Mądrością zatem jest skupienie się na tym, by wchodzić w relację, która swój fundament ma w Bożym standardzie. A ten standard to osoba w Panu (1 Koryntian 7: 39). Biblia zachęca nas, by kierować się mądrością z Ducha Świętego i wchodzić w relację małżeńską z chrześcijanami. Przestrzega przed innym wyborem, bo przecież co ma wspólnego wierzący z niewierzącym? Tak jak, co wspólnego ma światłość z ciemnością? Biblia mówi jasno, że taka relacja nie jest miłą Bogu (2 Koryntian 6: 14-15).
Małżeństwo, które powstaje z dwojga ludzi, którzy narodzili się na nowo w Jezusie ma szansę budować się dzięki bożej łasce i dla Jego chwały. Kiedy mądrość współmałżonków płynie
z relacji z Jezusem i przemiany każdego z nich pod wpływem Bożego słowa, wtedy małżeństwo ma szansę, by stać się przedsmakiem nieba na ziemi.

Mąż i żona, którzy zbliżają się do Boga szukając Jego mądrości, otrzymają ją, bo „Pan udziela mądrości, z ust Jego – wiedza, roztropność” (Przypowieści 2:6). Analogicznie jest o krok wcześniej- kiedy to samotne osoby szukają męża czy żony. Szukający mężczyzna czy kobieta, kiedy zbliżają się do Boga będą pobłogosławieni. Bóg zachęca nas do proszenia Go o mądrość
w życiowych decyzjach. „Jeśli zaś komuś z was brakuje mądrości, niech prosi o nią Boga, który daje wszystkim chętnie i nie wymawiając; a na pewno ją otrzyma. Niech zaś prosi z wiarą, a nie wątpi o niczym!”(Jakuba 1: 5-6).

Mądre szukanie ziemskiej miłości polega też na ciągłym wykorzystywaniu tego czasu, by stawać się bardziej na kształt Bożego charakteru. Ten czas to poddawanie się przemianom, które Duch Święty wykonuje w procesie uświęcania. Czas przemieniania się na odpowiednią osobą do małżeństwa. Mądra przyszła żona i mądry przyszły mąż szukają najpierw Królestwa Bożego, aby wszystko inne co potrzebne w relacji małżeńskiej było im dodane. „Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane” (Mateusza 6:33).
Ludzka mądrość oparta na praktyczności świata dzisiejszego może być złudna- nie każdy z zapleczem finansowym czy Instagramowym-lookiem będzie bogaty w oczach Boga.

Stwórca każdego człowieka chce, by małżeństwo było Jego świątynią i dziełem bogatym w pasję do Niego. Bóg ma inne priorytety dla relacji międzyludzkiej. To duchowość i bliskość z Bogiem – właśnie one – ubogacają przestrzeń między kobietą a mężczyzną. W przyjaźni, w narzeczeństwie czy małżeństwie potrzebne jest, by mądrość do kontaktu z drugim człowiekiem płynęła od Boga, a wtedy jest szansa na miłość bezwarunkową, bo wzorem tej miłości jest miłość Jezusa, która zamanifestowała się na krzyżu.

Autorką tekstu jest: Angelika Basiak

0 comments

brak komentarzy