Tata jest ważny

Tata jest ważny

Mamy samodzielnie wychowujące dzieci radzą sobie coraz lepiej. Potrafią pogodzić pracę z opieką nad dziećmi, a także zapewnić finanse na utrzymanie rodziny. Dlatego rzadziej niż kiedyś decydują się na małżeństwo, wychodząc z założenia, że nie jest ono im potrzebne do szczęścia czy choćby poczucia bezpieczeństwa. Ewelina samodzielnie wychowywała dwie córki – Natalię i Karolinę – i jednocześnie pracowała. Choć bywało trudno i często czuła się zmęczona, nie szukała męża. Na samotność nie miała czasu, a nieliczne wolne chwile spędzała w gronie przyjaciół. Pewnego dnia wydarzyło się coś, co sprawiło, że inaczej spojrzała na swoje życie i uświadomiła sobie, że ważne są nie tylko jej potrzeby, ale także jej córek. W listopadowy wieczór, jak co roku, dziewczynki pisały list do mikołaja. Zwykle prosiły o ulubione zabawki, najczęściej lalki, ale nie tym razem. Niewprawną ręką, kolorowymi kredkami napisały na kartce: Drogi mikołaju! Przynieś nam nowego tatusia. Ewelina uświadomiła sobie wówczas, że rzeczy materialne to nie wszystko. Niecałe dwa lata później była już mężatką. Zauważyła, że jej córki stały się dużo spokojniejsze i radośniejsze. Nowy tata stał się dla nich ekspertem, autorytetem i przewodnikiem po świecie, którego dotąd nie znały.

Iwona była samotną mamą Soni. Podobnie jak Ewelina nie szukała męża i nie wyszła ponownie za mąż. Ona także wychowywała się bez taty i nauczyła się w życiu radzić sobie samodzielnie. Sonia także wyrosła na przedsiębiorczą dziewczynę a potem kobietę. Ale samotną. Nie umiała być w związku, a każde zerwanie przeżywała bardzo mocno, aż doszła do przekonania, że nie zasługuje na miłość.

Ojciec ma ogromny wpływ na córkę – relacje obojga rodziców, które są oparte na szacunku to wzór życia rodzinnego. Nie mniejsze znaczenie tata ma w życiu syna i to nie tylko, gdy jest dzieckiem, ale przez całe życie. Jeżeli ich relacje są zdrowe to mogą być najlepszymi przyjaciółmi. Mówi się też, że najlepsze, co ojciec może zrobić dla swoich dzieci, to kochać ich matkę. To doskonały  przepis na to, by z kochanego chłopca wyrósł umiejący kochać mężczyzna.

Autorką tekstu jest: Ula Gutowska

 

 

 

0 comments

brak komentarzy